Tani kredyt mieszkaniowy

Wszystko co musisz wiedzieć o kredytach mieszkaniowych

Zdolność kredytowa

Czym jest dokładnie nasza zdolność kredytowa?

Termin ten przerabiany był, jest i będzie przez miliony Polaków. Nie jednemu spędza też sen z powiek.

Zdolność kredytowa to w największym skrócie zdolność klienta do spłaty zobowiązania finansowego.

Jak się ją wylicza zdolność kredytową?

zdolność kredytowaTo zasadniczo wielka tajemnica banków. Jeśli chcemy ubiegać się o kredyt w konkretnym banku, zwykle mamy na jego stronach szansę skalkulować wstępnie swoje szansę dzięki kalkulatorowi zdolności kredytowej.

Warto to robić aby zyskać wstępną orientację. Każdy bank ma swój indywidualny algorytm więc doradzamy to robić osobno dla każdego banku. Dokładny sposób wyliczania zdolności kredytowej jest tajemnicą, ale generalnie wiemy jakie parametry są zawsze brane pod uwagę.

Co składa się na zdolność kredytową

Na naszą zdolność kredytową składają się nasze miesięczne dochody i zobowiązania finansowe. Suma zobowiązań nie powinna przekraczać 50% dochodów. Pamiętajmy, że jako zobowiązania liczone są także produkty finansowe, z których nawet chwilowo nie korzystamy, a więc spłacone karty kredytowe czy linie debetowe na koncie. Warto pozamykać je przed ubieganiem się o kredyt.

Na ocenę zdolności kredytowej rzutują też takie czynniki jak charakter naszej umowy z pracodawcą i stabilność źródła dochodów. A także to w jakim jesteśmy wieku i jaki mamy staż pracy.

Banki sprawdzają naszą historię kredytową

Poza tym banki zawsze sprawdzają skrupulatnie naszą historię kredytową w zewnętrznych bazach danych.

Jeśli mieliśmy potknięcia może być dużo trudniej. Jeśli w osławionym BiK figurują wpisy jakiś trudnych kredytów, które suma sumarum zostały spłacone to możemy się pokusić o skorzystanie z płatnej usługi usuwania ich z rejestru.

Taką ofertę mają niektóre firmy windykacyjne. Jeśli zależy nam na jakimś kredycie czyszczenie BiK może być warte przysłowiowej świeczki.

W przypadku gdy mamy czysty BiK, a jedynie chcemy sobie poprawić scoring warto przykładowo wziąć coś na kilka rat , nawet niewielkich i sumiennie je spłacić.

Zdolność kredytowa nie gryzie wystarczy i można o nią dbać aby zyskiwać wiarygodność w oczach banku.

Zdolność kredytowa, a przedsiębiorca

Dla przedsiębiorcy zdolność kredytowa to przede wszystkim zadbanie o terminowe regulowanie wszystkich należności wobec państwa.

Aby nie popaść w pułapkę efektu domina w przypadku kłopotów kontrahentów warto pomyśleć o skorzystaniu z usług factoringowych i KRD, który pozwoli nam monitorować płynność finansową tych, z którymi współpracujemy.

1 comment for “Zdolność kredytowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *